Resumo do episódio
Grønlandshajen kan blive over 500 år gammel og er verdens ældste hvirveldyr. Den vokser omkring en centimeter om året, bliver først kønsmoden efter mere end 150 år og er kategoriseret som sårbar. Men i Nordvestgrønland er fiskerne trætte af hajer, der ødelægger deres liner og æder af fangsten, og kommunen har tidligere udlovet en dusør for hver død haj. Nu diskuteres en regulering igen. Forskere advarer om, at det ikke løser problemet og kan blive en katastrofe for arten. Hvem skal man tilgodese, fiskerne eller den mystiske dybhavshaj? See omnystudio.com/listener for privacy information.
Grønlandshajen kan blive over 500 år gammel og er verdens ældste hvirveldyr. Den vokser omkring en centimeter om året, bliver først kønsmoden efter mere end 150 år og er kategoriseret som sårbar. Men i Nordvestgrønland er fiskerne trætte af hajer, der ødelægger deres liner og æder af fangsten, og kommunen har tidligere udlovet en dusør for hver død haj. Nu diskuteres en regulering igen. Forskere advarer om, at det ikke løser problemet og kan blive en katastrofe for arten. Hvem skal man tilgodese, fiskerne eller den mystiske dybhavshaj? See omnystudio.com/listener for privacy information.
Episódios
Skal verdens ældste haj skydes for fiskernes skyld?
OuvidoGrønlandshajen kan blive over 500 år gammel og er verdens ældste hvirveldyr. Den vokser omkring en centimeter om året, bliver først kønsmoden efter mere end 150 år og er kategoriseret som sårbar. Men i Nordvestgrønland er fiskerne trætte af hajer, der ødelægger deres liner og æder af fangsten, og kommunen har tidligere udlovet en dusør for hver død haj. Nu diskuteres en regulering igen. Forskere advarer om, at det ikke løser problemet og kan blive en katastrofe for arten. Hvem skal man tilgodese, fiskerne eller den mystiske dybhavshaj? See omnystudio.com/listener for privacy information.
Tusindvis af ton fisk smides ulovligt tilbage i havet
OuvidoNår erhvervsfiskeriet trækker nettet op, er det ikke kun de fisk og skaldyr, man er ude efter, der kommer med. Ifølge DTU Aqua blev 17 procent af fangsten i dansk fiskeri smidt tilbage i havet i 2025, og op mod en tredjedel af udsmidet var ulovligt. Langt de fleste af fiskene dør. Hvor meget bifangst er der egentlig, må man fange truede arter, og hvordan løser vi problemet? Vi taler med Morten Rosenvold, havpolitisk rådgiver i Danmarks Naturfredningsforening. Gæst: Morten Rosenvold, havpolitisk rådgiver i Danmarks Naturfredningsforening See omnystudio.com/listener for privacy information.
Ulvejagt og puma løs i Tyskland
OuvidoEn enorm pumajagt er sat ind i Tyskland, og det eneste man har at gå ud fra er en optagelse på et termisk kamera. Kan vi derfor overhovedet vide os sikre på, at det er en puma, der er løs? Natur- og dyrevelfærdsminister Christian Rabjerg Madsen har officielt meldt ud, at ulven skal jages i Danmark, men hvordan skal reguleringen af ulvebestanden foregå? Er løsningen kvoter, eller bør man kun skyde de såkaldte problemulve? Gæster: Peter Sunde, professor i faunaøkologi ved AU. See omnystudio.com/listener for privacy information.
Hvordan går det egentlig med naturen?
OuvidoHvilke dyrearter findes derude og hvilke er truede? Nogle arter er beskrevet, som man holder holder øje med, men andre arter er svære at holde styr på, fordi man ikke kan finde dem. Der er netop landet en Ny Living Planet Index Rapport for 2026, der beskriver bestanden af hvirveldyr, og som desværre viser en ærgerlig udvikling. See omnystudio.com/listener for privacy information.
Sæsonen for jagt på dykænder og fasaner er skudt i gang, og sikahjorten er blevet erklæret invasiv
OuvidoSikahjorten skal nu udryddes til stor ærgrelse for mange, herunder jægere og politikere, men er den egentlig invasiv? I Danmark er det tilladt at jage dykænder på en motorbåd i modsætning til gældende lovgivning i resten af EU. Det både larmer, forstyrrer og stresser fuglebestanden. Skal motorbådsjagt forbydes? Det taler vi med Knud Flensted om, som er biolog og Naturpolitisk rådgiver i Dansk Ornitologisk Forening. See omnystudio.com/listener for privacy information.